گفتگوی ایسنا با نویسنده «دیدا»
ابراهيم ميرقاسمي معتقد است: تنها براي كتاب‌هاي خاص و سفارشي كه از فيلتر گذشته‌اند، تبليغ مي‌شود.

اين داستان‌نويس در گفت‌وگو با خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عنوان كرد كه در حوزه‌ي تبليغ براي كتاب بسيار كم‌كاري شده است و اگر تبليغي هم مي‌شود، براي كتاب‌هايي است كه سوژه‌ي خاصي دارند، آن‌ها را در بوق و كرنا مي‌كنند و همه‌ي امكانات دولتي را به آن‌ها اختصاص مي‌دهند و در همايش‌ها و برنامه‌هاي مختلف براي معرفي اين كتاب‌ها مي‌كوشند.

او از سوي ديگر به رشد وسايل ارتباط جمعي مانند اينترنت و سينما و تلويزيون اشاره و تأكيد كرد: با گسترش اين تكنولوژي‌ها، خواه‌ناخواه كتاب به حاشيه رانده شده و تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

ميرقاسمي تصريح كرد: مردم در سي يا پنجاه سال پيش، خيلي بيش‌تر كتاب مي‌خواندند و كتاب جزوي از زندگي آن‌ها بود و اكنون آن‌ها از طريق اينترنت، فيلم‌هاي روي پرده‌ي سينماهاي دنيا را دانلود مي‌كنند و براي‌شان راحت‌تر است كه فيلم ببينند تا اين‌كه كتاب بخوانند.

اين نويسنده خاطرنشان كرد كه ما براي گسترش كتاب‌خواني بايد فرهنگ‌سازي كنيم؛ زيرا اين مقوله به كار زيادي نياز دارد.

ميرقاسمي خانواده و مدرسه را به عنوان اولين نهادهاي تأثير‌گذار بر فرد دانست و افزود: ما بايد در اين دوران سياست‌گذاري‌هايي كنيم و با اهرم‌هاي تشويقي، افراد را با كتاب و نويسندگان آشنا كنيم و اين مسأله را در جامعه نهادينه و دروني كنيم تا فرد كتاب را جزوي از زندگي خود بداند.

نويسنده‌ي رمان «ديدا» به گرايش و علاقه‌ي مردم كشور ما به كتاب اشاره كرد و گفت: مردم از كتاب استقبال خوبي دارند و هرساله حضور چشم‌گيري در نمايشگاه كتاب دارند.

ميرقاسمي همچنين به برگزاري نمايشگاه كتاب امسال اشاره كرد و افزود: چنين استقبالي از نمايشگاه كتاب در دنيا بي‌نظير است؛ اما فضاي برگزاري نمايشگاه كتاب مناسب نيست.

او تأكيد كرد كه مصلا ظرفيت حضور اين‌چنين مخاطباني را ندارد و تنها شلوغي و همهمه باقي مي‌ماند.

اين داستان‌نويس در ادامه به قيمت بالاي كتاب در نمايشگاه كتاب امسال اشاره كرد و افزود: براي گراني كتاب‌ها نبايد بر ناشران خرده گرفت؛ چون قبل از برگزاري نمايشگاه، قيمت كاغذ بسيار بالا رفت و طبيعي است كه نرخ كتاب‌ها نيز افزايش بيابد.

او همچنين به تأثير افزايش قيمت كتاب بر كتاب‌خواني اشاره كرد و گفت: رو‌ي ‌آوردن به كتاب به نياز افراد بستگي دارد و با توجه به هرم مازلو، تا زماني‌كه نيازهاي اوليه‌ي فرد برآورده نشود، مسلما سراغ كتاب نمي‌رود. تا زماني كه فرد گرسنه است، نمي‌آيد كتاب بخرد. شايد اقشار متوسط و بالا خيلي از اين وضعيت متأثر نشوند؛ اما اقشار پايين ضربه مي‌خورند و دنياي كتاب براي آن‌ها غريبه مي‌شود.

اين نويسنده تأكيد كرد كه ملت ما ادب‌پرور است و 700 سال است كه ديوان حافظ را در خانه‌هاي‌شان دارند و چهره‌هاي شاخص ادبيات ما در جهان زبان‌زد هستند؛ اما اكنون با توجه به موانع پيش رو، كتاب مانند گذشته در زندگي مردم نقش ندارد و دولت بايد با يارانه‌هايي كه به اين حوزه اختصاص مي‌دهد، قيمت كتاب را كاهش دهد و اشتياق مردم به كتاب را زياد كند. مردم بايد به دنياي كتاب رو آورند و كتاب را جزو سبد كالاي خود بدانند و اين‌گونه احساس كنند كه اگر كرايه خانه و قبض آب و برق را بايد پرداخت كنند، بايد هزينه‌اي را هم براي خريد كتاب اختصاص دهند.

Labels:

aamout[at]gmail[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment