این‌روزهای «یاسر نوروزی»
انتخاب اسم، سخت‌ترین کار ممکن است 
فرهیختگان/المیرا حصارکی: خب این یک مساله کاملا طبیعی است، وقتی شما با داستان و نوشته سر و کله بزنید، تمام فکر و ذهن‌تان می‌شود داستان و قصه.
دغدغه‌هایتان به سمت مخاطبان هدایت می‌شود و در نهایت این‌طور می‌شود که کتاب و کتابخوانی مخاطبان برای شما در اولویت قرار می‌گیرد. یاسر نوروزی نویسنده و روزنامه‌نگاری است که این روزها چاپ سوم «نامحرم» را به کتابفروشی‌ها فرستاده و جالب است که این روزها در حال نوشتن مجموعه داستان تازه‌اش است.
 نوروزی در گفت‌وگو با فرهیختگان می‌گوید: «همین هفته چاپ سوم «نامحرم» به کتابفروشی‌ها رسیده، اما اگر قرار باشد از کارهای دیگر  حرف بزنم، باید بگویم که در حال حاضر مشغول نوشتن یک داستان تازه هستم. یک مجموعه داستانی در دست گرفتم که فکر می‌کنم تا بهار سال آینده نوشتن آن را تمام کنم و برای چاپ به دست ناشر بسپارم اما خب وضعیت ناشر را هم باید دید؛ این روزها ناشران برای گرفتن رمان هم رضایت چندانی ندارند. همانطور که می‌دانید، رمان بیشتر از هر کتاب دیگری به فروش می‌رسد ولی داستان کوتاه روی دست ناشر می‌ماند و فروش چندانی ندارد.

 جالب است که مردم رمان را بیشتر از داستان کوتاه خریداری می‌کنند! اما خب حالا باید دید که اقبال عام تا بهار آینده چطور خواهد بود و خود من هم نمی‌دانم که باید چه کار کنم. در مورد این کتاب تازه باید بگویم این کتاب مانند «نامحرم» نیست؛ «نامحرم» طیف گسترده‌ای را مد نظر داشت و با همین هدف هم به چاپ رسید. اما در کتاب تازه این هدف من نیست و مخاطبان طور دیگری انتخاب می‌شوند؛ در این داستان من سعی کردم از تکنیک‌های داستان‌نویسی متفاوتی کمک بگیرم، از فضاها و زبان‌های متنوعی استفاده کنم و خودم را محک بزنم. فکر می‌کنم این کتاب مخاطبان خاص‌تری داشته باشد و حلقه آنها تنگ‌تر شود و اما در مورد اسم کتاب؛ به نظرم سخت‌ترین قسمت، همین انتخاب کردن نام کتاب است و امیدوارم این پروسه درست مانند انتخاب اسم رمان قبلی نشود. سال آخری که من «نامحرم» را می‌نوشتم، دائم به نام کتاب فکر می‌کردم و هیچ نام مناسبی را پیدا نمی‌کردم. به هیچ عنوان دوست ندارم این مجموعه هم به سرنوشت کتاب قبلی دچار شود. اما خب باید بگویم متاسفانه هنوز هیچ اسمی را برای این مجموعه پیدا نکرده‌ام. خیلی از نویسنده‌ها هستند که حتی قبل از اینکه داستانی را شروع کنند، نام کتاب‌شان را می‌دانند.
این قضیه برای خیلی از روزنامه‌نگار‌ها هم پیش می‌آید؛ شما قبل از اینکه شروع به نوشتن مطلب کنید، احساس می‌کنید می‌دانید باید چه تیتری بزنید، اما خب گاهی هم ساعت‌ها صرف انتخاب یک تیتر مناسب می‌کنید و با خودتان کلنجار می‌روید. این درست همان حالتی است که برای من پیش آمده است. این روزها دائما در حال کلنجار رفتن با خودم هستم که اسم مناسبی را برای این مجموعه داستان انتخاب کنم و امید دارم که می‌توانم.»

Labels:

aamout[at]gmail[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment