«206 معما» همچنان پراستقبال
جلد کتاب 
نشر آموت «206 معما» را به همراه پاسخ آن‌ها منتشر کرد. این اثر می‌تواند برای پرنشاط‌تر کردن جمع‌های دوستانه کاربرد بسیاری داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این اثر ترجمه‌ای از گزیده‌ کتاب‌های «معماهای چالش‌برانگیز خوش‌ساخت قدیمی» نوشته «هنری ارنست دودنی»، «معماهای بیشتر» نوشته شاکونتالا دویی» و «معمای ریاضی» نوشته «جورج گامو» است. همچنین سیامک محی‌الدین بناب، مترجم کتاب معماهایی را نیز که خود در جمع‌های دوستانه و مهمانی‌ها شنیده به کتاب اضافه کرده است.
در این اثر ابتدا 206 معما مطرح و سپس پاسخ‌های آن‌ها در انتهای کتاب مطرح می‌شود. معماهایی نیز از بزرگان ایرانی مانند بزرگمهر، دکتر حسابی و حکیم عمر خیام آورده شده و معماهایی از «بیل گیتس»، «انیشتین»، «ارنست دودنی» و «نیوتن» در این اثر ارایه شده‌ است. البته مترجم کتاب معادل‌های فارسی برای نام‌ها و اماکن موجود در معماهای خارجی آورده است.
حل معماهای این اثر نیاز به دانش چندانی در علم ریاضی ندارد، در واقع سرگرمی ویژگی اصلی این معماهاست؛ معماهایی که برخی از آن‌ها را در جمع‌های دوستانه شنیده‌ایم و سعی کرده‌ایم حل‌شان کنیم.
برای مثال یکی از معماهایی که در کتاب مطرح شده به این شرح است: «دو قطار همزمان یکی از قم به تهران و دیگری از تهران به قم حرکت می‌کنند. زمانی که این دو قطار در مسیر به هم رسیدند، اگر یکی بعد از یک ساعت و دیگری بعد از چهار ساعت به مقصد برسند، سرعت حرکت قطار سریع‌تر چند برابر قطار کندتر است؟» پاسخ این معما این است که قطار سریع‌تر، دوبرابر قطار کندتر حرکت می‌کند.
مطالعه این کتاب در جمع دوستانه دلچسب‌تر خواهد بود زیرا می‌توان معماهای آن را برای همه خواند و به این ترتیب تفریحی سالم نیز داشت. در زندگی روزمره امروزی، گاهی در جمع‌های دوستانه‌ای که بوده‌ایم بحث‌های زیادی درباره بسیاری از مسایل کرده‌ایم که نه تنها هیچ فایده و نتیجه‌ای نداشتند، بلکه فرصت ما را نیز از بودن با دوستان‌مان هدر داده‌اند. بازگو کردن معماهای ساده‌ای که نمونه آن‌ها در این کتاب ارایه شده است می‌تواند فضا را پرنشاط‌تر سازد ضمن این‌که با به کار انداختن بخشی از مغزمان آلزایمر و پیرمغزی را نیز به تاخیر می‌اندازد.
کتاب «206 معما» نوشته «اچ.ای. دودنی» با ترجمه سیامک محی‌الدین بناب در 162 صفحه، با شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه و بهای هفت هزار و 500 تومان از سوی نشر آموت منتشر شده است.

Labels:

aamout[at]gmail[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment