در جستجوی مادر
«زندگی اسرارآمیز»؛ سومانک کید، ترجمه عباس زارعی؛ نشر آموت 
زندگی اسرارآمیز
نویسنده: سومانک کید
مترجم: عباس زارعی
نشر آموت، چاپ اول بهار ۱۳۹۳
شمارگان ۱۱۰۰ نسخه
۳۷۹ صفحه، ۱۷۵۰۰ تومان
فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.
****
سایت الف: بعید است بتوان حسی بدتر از این در دنیا پیدا کرد، حس کسی که در طول زندگی گمان می‌کند در مرگ مادرش مقصر بوده است. حسی که باعث می‌شود فرد دمی آرام و قرار نگیرد و مدام با خودش کلنجار برود که‌ ای‌کاش ... زندگی اسرارآمیز اثر سومانگ کید درباره چنین شخصیتی‌ست. آن‌هم یک دختر نوجوان با حساسیت‌های فراوانی که خاص این سن و سال است.
«آن شب روی تختم دراز کشیده بودم و درباره مرگ و رفتن به بهشت، نزد مادرم، فکر می‌کردم. اگر او را می‌دیدم، می‌گفتم: «مادر، من رو ببخش. خواهش می‌کنم» و او آن‌قدر مرا می‌بوسید تا پوسته پوسته شوم و به من می‌گفت که تقصیری نداشته‌ام. او در ده هزار سال اول این را به من می‌گفت.
در ده هزار سال بعدی، مادرم موهایم را مرتب می‌کرد. با شانه کردن موهایم چنان زیبایم می‌کرد که با دیدن من چنگ از دست نوازندگان بهشتی به زمین بیفتد و فقط زیبایی مرا تحسین کنند. با نگاه کردن به موهای یک دختر می‌توانید بفهمید که مادر دارد یا نه. موهای من همیشه نامرتب و به یازده جهت مختلف متمایل بود!» شخصیت اصلی این رمان مدام با چنین دغدغه‌ای دست به گریبان است. تصوراتی که مدام در ذهنش در رفت و آمد‌ند و سایه سنگینی روی آن افتاده است.
راوی داستان لی‌لی دختری آمریکایی چهارده‌ساله‌ای است که در جنوب این کشور زندگی می‌کند. مادر لی‌لی وقتی چهارساله است می‌میرد. او با پدرش و زنی سیاه‌پوست زندگی می‌کند. سخت‌گیری‌ها و بداخلاقی‌های پدر و احساس اینکه در مورد مادرش به او دروغ گفته است، باعث می شود او برای پیدا کردن مادر از خانه فرار کند. سپس به منطقه‌ای می‌رود که مادرش در آنجا زندگی می‌کرده و در آنجا زنی سیاه‌پوست را پیدا می‌کند که در کودکی مادرش از او مراقبت می‌کرد...
نویسنده با استفاده از کهن‌الگوی سفر، بستری را فراهم آورده است که لی‌لی طی سفری درونی به شناخت خود رسیده و از قیدوبندهایی که سد راه او برای رسیدن به جایگاه انسانی رها و آزاد است، فارغ شود. این سفر درونی شخصیت اصلی رمان، با سفری بیرونی توسط او شکلی عینی پیدا می‌کند.
با این تمهید نویسنده به داستانی که در پوسته بیرونی خود شکلی سرگرم‌کننده دارد، ماهیتی فلسفی و عرفانی می‌دهد و البته برای این منظور نیازی به پیچیده کردن ماجرا با بازی‌هایی فرمی دشوار نمی‌بیند. بلکه به‌جای آن از زنبورهای عسل استفاده می‌کند. موجوداتی جالب بازندگی اسرارآمیز و شگفت‌آور که چه‌بسا نام رمان نیز کنایه‌ای به همین مسئله باشد هر بخش از رمان با پاراگرافی درباره این زنبورها شروع می‌شود که با محتوای آن بخش کم‌وبیش مرتبط است.
نویسنده معتقد است: «زنبورعسل موجودی است که جنبه‌هایی عرفانی دارد؛ جادویی که انسان را دربرمی گیرد. ... زنبورعسل نماد روح، مرگ و تولد دوباره است.»
رمان «زندگی اسرارآمیز»، اولین و مشهورترین کتاب سومانک کید، در سال ۲۰۰۲ توسط انتشارات وایکینگ منتشر شد و خیلی زود به یک پدیده در ادبیات آمریکا بدل شد. این رمان دو سال و نیم در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز قرار داشت.
از این نویسنده دو رمان با عناوین «اختراع بال‌ها» و «صندلی پری دریایی» و چند کتاب دیگر که ماهیت غیرداستانی دارند نیز منتشرشده است. اما انتشار همین یک کتاب کافی بود تا نويسنده به شهرتي جهاني دست یابد. جالب آنکه استقبال از آن به‌گونه‌ای بود که متن آن در آمریکا در قالب درس ادبیات به دانش آموزان تدریس می‌شود.
زندگی اسرارآمیز به بیش از سی زبان زنده دنیا ترجمه‌شده و فروش آن از مرز هشت میلیون نسخه در سراسر جهان گذشته است. این کتاب برنده و نامزد جوایز بسیاری بوده است. ازجمله نامزد جایزه او رنج سال ۲۰۰۲ و برنده جایزه Book Sense Book در سال ۲۰۰۴.

Labels:

aamout[at]gmail[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment