کارد زدن به گوجه فرنگی
آسیه جوادی و کتابش 
آسیه جوادی (ناستین) از انتشار کتاب تازه ای از خود با عنوان «کارد زدن به گوجه فرنگی» خبر داد.
آسیه جوادی (ناستین) در گفتگو با خبرنگار مهر از انتشار کتاب تازه‌ای از خود با عنوان «کارد زدن به گوجه فرنگی» توسط نشر آموت خبر داد و گفت: هر کسی از دوستان و اطرافیان من که نام این کتاب را می‌شنود حس می‌کند که این یک کتاب آشپزی است. از نظر من این کتاب هم کتاب آشپزی هست و هم نیست. شاید بهتر باشد این کتاب را روایت من از نوستالژی‌هایمان از غذاهای ایرانی بدانیم که من آنها را از زبان خانواده خودم نقل کرده‌ام.
وی ادامه داد: در این کتاب سعی کردم که با یادآوری حس اصالت موجود در خانوادههای ایرانی است در تهیه غذاها. اینکه چطور مواد اولیه برای تهیه یک مربا یا خورشت یا... تهیه می‌شد و در چه فضایی این غذاها به صورت گروهی تهیه می‌شد. من این فضا را در قالب یک قصه خانوادگی و با حفظ خاطراتم از عزیزانی که به یادشان داشتم و در سبک و سیاق قصه‌ای خانوادگی راجع به آشپزی قدیمی ایرانی در این کتاب جمع آوری کرده‌ام.
 این نویسنده و مترجم ادامه داد: ارزشهای فرهنگی یک کشور و مردمش را می‌توان تا اندازه زیادی در آشپزی آن سرزمین و مردمش دید که این مساله در مورد ایران بسیار صادق است و همه می‌دانیم که آشپزی کردن جزئی مهم از فرهنگی ایران بوده که سعی کردم در این یادداشت‌ها آن را  در حد توانم احیاء کنم.
جوادی تصریح کرد: تمامی انتخاب‌های من برای ارائه در این کتاب از داخل خانواده و فامیل و اطرافیان من روی داده است و قابل ارجاع است. به واقع سعی من این بود که بتوانم آنچه را که به نوعی شبیه خانواده خودم است و در آن رخ میدهد را در این کتاب به خانه‌های مخاطبانم بیاورم. سعی من این بوده که چیزهایی که برای ما یادآور کودکی‌هایمان است و ما را با آن پیوند می‌دهد را در این کتاب گردآوری کنم و به نوعی آن خاطرات را زنده کنم. 
به گفته ناستین بخشی از این یادداشت‌ها پیش از این در قالب یادداشتهای مطبوعاتی منتشر شده است.
جوادی در مورد دیگر آثار در دست انتشار خود نیز گفت: مجموعه داستانم با عنوان «از تیر به مهر» و نیز جلد دوم از یادداشت‌هایم درباره مسائل روز زنان ایران با عنوان «رک و راست» نیز توسط نشر آموت در دست انتشار است.
این ناشر پیش از این نیز کتاب «رک و پوست کنده» و «تمشک های نارس» را منتشر کرده است.

Labels:

aamout[at]gmail[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment