مجموعه داستان برنده جایزه نوبل رسید

خرید قلاب ماهیگیری برای پدربزرگ/ گائو زینگ‌جیان/ مهسا ملک‌مرزبان 

نشر آموت/ 136 صفحه/ چاپ اول/ 6000 تومان

مجموعه داستان «خرید قلاب ماهیگیری برای پدربزرگ» نوشته گائو زینگ جیان، نخستین نویسنده چینی صاحب جایزه نوبل ادبیات در ایران منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه داستان «خرید قلاب ماهیگیری برای پدر بزرگ» نوشته گائو زینگ جیان، اولین نویسنده چینی برگزیده جایزه نوبل ادبیات با ترجمه مهسا ملک‌ مرزبان منتشر شد.

این کتاب دربرگیرنده داستان‌هایی با عنوان معبد، در پارک، چنگه، خادثه، خرید قلاب ماهیگیری برای پدریزرگ و در یک لحظه است.

 

متن اصلی این مجموعه داستان که به اعتقاد نویسنده همان چیزی را بیان می‌کند که او در داستان نویسی به دنبال بیان کردن آن است، دربرگیرنده 17 داستان کوتاه بوده‌ است که ناشران چینی حاضر به انتشار آن نشده و وی در نهایت آنها را در تایوان منتشر کرد.

زینگ جیان پنج داستان معبد، در پارک، حادثه، چنگه و خرید قلاب ماهیگیری برای پدربزرگ از این مجموعه را از نسخه انگلیسی داستان‌هایش برای چاپ در مجموعه داستان مستقلی که توسط ملک مزربان ترجمه شده، انتخاب کرده‌ است.

این داستان‌ها برای نخستین بار و در خلال سال‌های 1983 تا 1986 در پکن نوشته شده و و در مجلات ادبی چین منتشر شده‌اند.

نویسنده در متنی که پس از انتشار این مجموعه داستان و با عنوان بعد‌التحریر درباره آنها نوشته است عنوان می‌کند که این داستان‌ها قرار نیست قصه بگویند، نظیر اغلب داستان‌ها پیرنگی ندارند و تمام جذابیت‌شان خود زبان است.

در این متن وی تصریح داشته است که هنر زبان شناختی داستان واقعی کردن زبان است و نه تقلید از واقعیت در نوشتن و قدرت او در سحر کردن در این حقیقت نهفته است که هرچند زبان را به کار می‌گیرد، ولی می‌تواند احساسات صحیح خواننده را برانگیزد.

گائو زینگ جیان، نخستین نویسنده چینی برگزیده نوبل ادبیات است. وی پس از اخذ مدرک دانشگاهی زبان فرانسه در پکن به نوشتن روی آورد و در سال 1987 به تبعیدی خودخواسته تن داد و در پاریس اقامت کرد. زینگ جیان همچنین در سال 1992 نشان شوالیه در هنر نویسندگی  را از دولت فرانسه دریافت کرده است.

مجموعه داستان «خرید قلاب ماهیگیری برای پدر بزرگ» با ترجمه مهسا ملک مرزبان از سوی نشر آموت در شمارگان 1100 نسخه و قیمت 6 هزار تومان منتشر شده است.

 

*** همین خبر در خبرآنلاین

 

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2019© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو