گیلیاد و سنجاق سینه، رکوردار کتاب‌های دو هفته گذشته

فرهنگ > کتاب - رمان «گیلیاد» شامل نامه‌های کشیشی به فرزند هفت ساله‌اش است که در میان آن نامه‌ها به خانواده‌ای اشاره می‌شود؛ خانواده‌ای که موضوع زندگی‌شان به شکل‌گیری رمان «خانه»، سومین رمان رابینسون هم منجر شده است.

به گزارش خبرآنلاین، رمان «گیلیاد» اثر مریلین رابینسون با ترجمه‌ مرجان محمدی از سوی انتشارات آمون منتشر شد. نامه‌های یک کشیش سالخورده به پسر خردسالش محور اصلی داستان است. در میان نامه‌های کشیشی به فرزندش هفت ساله‌اش است که در میان آن نامه‌ها به خانواده‌ای اشاره می‌شود؛ خانواده‌ای که موضوع زندگی‌شان به شکل‌گیری کتاب «خانه»، سومین رمان رابینسون هم منجر شده است. رمانی که آن هم توسط نشر آموت در ایران عرضه شده است و با استقبال نسبتا خوبی نیز مواجه شد.

به گفته مترجم، نویسنده این رمان به دلیل نگاه معنوی‌اش در جهان پرطرفدار است، ولی در ایران هنوز به خوبی معرفی نشده است. او می​گوید در این رمان بخشی از ماجراهای داستان «خانه» از نگاه این کشیش روایت می‌شوند و ماجراهای کتاب در «آیووا» روی می‌دهد. راوی رمان «گیلیاد» کشیش پیری است که از بیماری قلبی رنج می‌برد و مهم‌ترین دغدغه‌اش این است که پسر هفت‌ ساله‌اش بعد از مرگ او، خاطرات چندانی از پدرش در ذهن نخواهد داشت و به همین دلیل شروع به نوشتن نامه برای فرزندش می‌کند.

بنابر گزارش ناشر، این رمان با عنوان «Gilead» در سال 2004 میلادی منتشر شد و یک سال بعد جایزه ادبی پولیتزر در بخش داستان و جایزه مجمع منتقدان کتاب ملی را از آن خود کرد. نویسنده این کتاب نیز در سال 2012 جایزه افتخاری علوم انسانی آمریکا را از ریاست جمهوری این کشور دریافت کرد و در سال 2013 نیز نامزد نهایی جایزه ادبی من بوکر شد.

آنطور که مترجم کتاب اعلام کرده، این رمان با اطلاع رابینسون از ترجمه‌اش به زبان فارسی بازگردان و منتشر شد و به طور ضمنی وی در یک نامه اجازه ترجمه آن را داده است: «با این حال من در ابتدای ترجمه‌ام بر رمان «خانه‌داری» این نویسنده که در آینده منتشر خواهد شد، متن نامه رابینسون خطاب به مخاطبان ایرانی‌اش را نیز خواهم آورد.»

«مریلین رابینسون نویسنده معاصر آمریکا (1943) در شهر سنت‌پونت چشم به جهان گشود. دکترای زبان انگلیسی را در شهر واشنگتن به پایان برد و هم‌اکنون استاد کارگاه نویسندگان دانشگاه آیوواست. اولین رمان او «خانه‌داری» در سال 1980 منتشر شد و جایزه بنیاد همینگوی را از آن خود کرد. دومین رمان این نویسنده به نام «گیلیاد» در سال 2004 به چاپ رسید و جایزه کانون منتقدان کتاب ملی‌، امبسادور و جایزه پولیتزر سال 2005 را برد. سومین رمان مریلین رابینسون با نام «خانه» در سال 2008 منتشر شد و جایزه ملی آن سال و جایزه اورنج انگلستان را نصیب خود کرد. این کتاب از میان 156 عنوان و از سوی 123 کتابخانه از سراسر دنیا، نامزد جایزه‌ی ایمپک دوبلین 2010 شد که به عنوان گران‌ترین جایزه ادبی شناخته می‌شود. با این‌که رمان «خانه» و «گیلیاد» در راستای هم پیش می‌روند و شخصیت‌های داستان یکی هستند، اما هر یک خوانشی مستقل دارند. نام این نویسنده در فهرست نهایی نامزدهای جایزه من بوکر بین المللی 2013 نیز به چشم می‌خورد.»

رمان «گیلیاد» در 312 صفحه و قیمت 12 هزار و 500 تومان از سوی نشر آموت منتشر شده است.

بنابراین گزارش، این ناشر همچنین به تازگی نخستین رمان پروانه زاغ‌زیان با عنوان «سنجاق سینه» را منتشر و روانه بازار نشر کرده است. «سنجاق سینه» ماجرای زندگی زنی است که می‌خواهد بعد از مرگ همسرش زندگی جدیدی را آغاز کند. خانواده‌اش از او می‌خواهند ازدواج کند، اما او می‌خواهد معنای واقعی عشق را تجربه کند. رمان از سفر این زن به جنوب آغاز می‌شود و به بازگشت او به شهر خودش می‌رسد. در طول این جریان فلاش‌بک‌های کوتاهی هم به زندگی گذشته زن اتفاق می‌افتد. قهرمان داستان در بوشهر با زنی آشنا می‌شود که به او یک سنجاق سینه می‌دهد و می‌گوید این یک سنجاق سینه معمولی نیست. بعد از آن ماجراهایی برای زن رخ می‌دهد که خواننده احساس می‌کند واقعا این یک سنجاق سینه معمولی نیست. در نهایت خواننده با توجه به تفکرات خود باید نتیجه بگیرد که ما آدم‌ها هستیم که نیروهایی در درون داریم یا شیئی از بیرون به ما نیرو می‌دهد...

آنطور که نویسنده عنوان کرده، موضوع کلی این رمان دنیای زنانه است و زنی که تلاش می‌کند زن باشد و آن‌چه خود می‌خواهد، بشود. مخاطب این رمان، زنان و دختران جامعه ما هستند که احساسات فوق‌العاده و بکری دارند که به آن‌ها اهمیت می‌دهند. 

بنابراین گزارش، در بخشی از این رمان می​خوانیم: 

«مشتش را مقابل چشمان او گشود. حالا زیرزمین به دخمه‌ای سیاه بدل شده بود. خواست که بالا برود. خواست که خانم سامانی را صدا بزند. اما چشم‌هایش از کف دست او جم نمی خورد. آن‌چه در دیدرسش بود، بیاختیار نفسش را به شماره انداخت.

ـ این چیه؟

ـ یه سنجاق سینه.

ـ سنجاق سینه؟

- یه هدیه از طرف من.

چشم‌هایش خطا نمی دیدند. بر کف دست سارا یک تکه طلایی برق می زد. گونه‌هایش برافروخت و شیار گرمی در پشتش راه باز کرد. یک پره آتش سرخ کف دست زن شعله‌ ور بود. چشم‌هایش گرفتار تاری شد. دو تیغ تیز بر شقیقه‌هایش فرو می رفت و بیرون می آمد. قوت بیان جمله‌ای را نداشت. تنها خیره شده بود بر کف دست زن. قدمی به جلو گذاشت. ناباور. اما مصر... گلوله آتش بر کف دستش سر خورد. حس سردی فرو ریخت روی پوستش. سنجاق کف دستش تکان تکان خورد. آرام نزدیک تر گرفتش. یک سنجاق سینه معمولی بود! چشم‌هایش دو دو می زدند و فشار می آوردند به سرش.

ـ این یک سنجاق سینه معمولی نیست !»

«سنجاق سینه» در 261 صفحه و قیمت 11هزار تومان از سوی نشر آموت منتشر شده است.

به گزارش خبرآنلاین، این ناشر به تازگی پیک تلفنی (09360355401) سفارش و ارسال رایگان کتاب به سایر شهرهای کشور را نیز راه اندازی کرده است که علاقمندان با خرید 4 عنوان کتاب از خدمات ارسال رایگان بهره‌مند می​شوند.

سایت فروش

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2021© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو