«مجموعه‌ی کامل داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر» منتشر شد

مجموعه‌ داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر/ مترجم: آذر عالی‌پور

نشر آموت/ 696 صفحه / گالینگور/ 30 هزار تومان

«مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر» با ترجمه‌ی آذر عالی‌پور منتشر شده و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود.

این مترجم درباره‌ی این کتاب به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: داستان‌های این مجموعه در حقیقت طنز بی‌رحمانه و تلخی دارد که بیش‌تر به فرهنگ سکولار و تجاری دهه‌ی 50 و 60 آمریکا می‌پردازد.

او همچنین درباره‌ی فلانری اوکانر عنوان کرد: اوکانر نویسنده‌ی آمریکایی دهه‌ی 50 و 60 است که رمان‌های «شهود» و «از خشونت دست بشویید» را به همراه 31 داستان کوتاه نوشته است.

او ادامه داد: من رمان «شهود» و مجموعه‌ی داستانی از این نویسنده به نام «شمعدانی» را ترجمه کرده‌ام. این مجموعه‌ی داستان نیز شامل 25 داستان اوست که در حدود 700 صفحه منتشر می‌شود.

عالی‌پور همچنین عنوان کرد: اوکانر بینش عمیقی درباره‌ی خشونت و فضای غیرانسانی دارد و در آثارش وسوسه و فراموشی دنیای مدرن را آورده است.

این مترجم گفت: خود این نویسنده هم در دوره‌ی بسیار خاصی زندگی می‌کرده، زمانی که مناسبات بین سیاه‌ها و سفید‌ها در حال تغییر بوده است. در آثار او شخصیت‌ها کلنجارهایی با مذهب دارند و تلاش می‌کنند به یک آرامش مذهبی برسند.

در توضیح بیش‌تر درباره‌ی اوکانر عنوان شده است: در 1925 در ساوانای جورجیا به دنیا آمد و در 39 سالگی به مرض لوپوس درگذشت. در این عمر کوتاه توانست دو رمان و حدود 31 داستان کوتاه بنویسد. در 1972 یعنی هشت سال پس از مرگش، «مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه»ش جایزه‌ی کتاب ملی را دریافت کرد؛ جایزه‌ای که معمولاً به نویسنده‌ای در قید حیات اعطا می‌شود، اما داورها اثر اوکانر را چنان ارزشمند دانستند که به طور استثنایی این جایزه را به خاطر موفقیت‌های ادبی او در طول حیاتش به این مجموعه اعطا کردند.

اوکانر از آثار نویسندگان جنوبی، کارهای فاکنر و کالدول و نیز ادورا ولتی، کارولین گوردون و کاترین اَن پورتر را به خوبی خوانده بود و بیش‌ترین تأثیر را فاکنر و پورتر بر او گذاشته بودند.

او نویسنده‌ای دقیق و منضبط بود و در طول حیات ادبی کوتاهش خود را مجبور می‌کرد از صبح تا ظهر بدون وقفه بنویسد، شاید به این دلیل که از پیشرفت بیماری خود و مجال اندکی که برایش مانده بود، باخبر بود.

زندگی اوکانر نیز به مانند آثارش عجیب بود. ذهنیت و طرز فکر و عادات او در نامه‌ها و مقالاتی که پس از مرگش جمع‌آوری شده‌اند، نمایانگر ویژگی‌های اوست. صدها رساله‌ی دکتری و تجزیه و تحلیل‌های منتقدانه و نیز کتاب‌های فراوانی در تحلیل سطر به سطر نوشته‌های او و تعمق در موضوعاتی نظیر شفقت، توبه، شیطان، عشق، تعالی و نیروی ویرانگر نوشته شده است.

از آذر عالی‌پور تاکنون کتاب‌های «شهود»، «شلیک به قاضی پرایس»، «آتش در کوهستان»، «اشتیاق»، «رُز گریه کرد» و «جنون دونفره» منتشر شده است.

«مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر» با ترجمه‌ی این مترجم در 696 صفحه (گالینگور) و به قیمت 30هزار تومان توسط نشر آموت منتشر شده است و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود.

آذر عالی‌پور روز شنبه، 14 اردیبهشت‌ماه، در غرفه‌ی نشر آموت در نمایشگاه کتاب تهران در مصلا خواهد بود تا به سؤال‌های خبرنگاران و علاقه‌مندان کتاب پاسخ‌گو باشد.

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 11 اردیبهشت‌ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود.

سایت فروش

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2021© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو