کتاب صوتی «شاهزاده و گدا»

اثر مارک تواین

ترجمه‌ی مرضیه خسروی

 

با صدای سامان قلیچ خانی

تقابل اضداد

«تقابل اضداد» یکی از بارزترین عناصری بود که نوع بشر از ابتدای خلقت آدمی و با درک مفاهیمی چون اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی و ... به آن دست یافت. طی سالیان دراز تقابل مفاهیمی چون خیر و شر، سختی و آسایش، ثروت و فقر، به کرات دست مایه بسیاری از نویسندگان، فیلم‌سازان و نظریه‌پردازان برای خلق آثارشان قرار گرفته است. در سال 1881 معروف‌ترین اثر در این باب به نام شاهزاده و گدا در کانادا منتشر شد و به سرعت جای خود را در دل مخاطبان باز کرد. مارک تواین در این کتاب به شرح زندگی ادوارد و تام می‌پردازد که بر حسب اتفاق در یک روز و ساعت و با چهره‌ای بسیار شبیه به هم در دو خانواده کاملا متفاوت به دنیا آمده‌اند. ادوارد ولیعهد سلسله تئودورها روزی در حیاط قصر مشغول بازی است که با پسری روبه‌رو می‌شود که کاملا شبیه اوست و این آغاز داستانی پر کشش است. نویسنده در این کتاب از یک سو به فسادهای موجود در دربار و ضعف درباریان در اداره امور مملکت، و از سوی دیگر به بیان زشتی ها و پلیدی های اجتماع خود می‌پردازد.

برشی از کتاب

شاهزاده که سخت منقلب شده بود با لحنی پر خشم و عتاب گفت: «می‌دانم کسی حرفم را باور نمی‌کند ولی همه شما بدانید که تا یک ماه دیگر آزاد خواهید شد. به‌علاوه قوانین ننگینی که طبق آن محکوم شده‌اید و در واقع باعث ننگ و رسوایی انگلستان است از صفحات کتاب قانون این کشور حذف خواهد شد. نظام اجتماعی بسیار بد است و سلاطین باید گاهگاهی در برابر قوانینی که بر آن تکیه زده‌اند انعطاف‌پذیر باشند تا به این وسیله پی به معنای رحم و مروت ببرند و در دلشان عاطفه .به وجود آید.

 

الهام بخش نویسندگان دیگر

سمیوئل لنگهورن کلمنز با نام هنری مارک تواین در سال 1835 در فلوریدای آمریکا به دنیا آمد. در کودکی پدر خود را از دست داد. در همین هنگام برای گذران زندگی به کار نقاشی روی آورد. بعد از مرگ پدر به روستای هانیبال مهاجرت کرد و موفق به دریافت مجوز قایقرانی در رودخانه می‌سی‌سیپی شد. این منطقه کوچک و آرام الهام بخش بسیاری از آثار وی شد و او را به یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان و فکاهی‌نویسان آمریکا تبدیل کرد. از نکات جالب زندگی تواین می‌توان به حمایت مالی او از ماری کلر و رفاقتی که تا پایان عمرش ادامه داشت اشاره کرد. وی آثار زیادی را از خود به یادگار گذاشت که مشهورترین آن‌ها عبارتند از «ماجراهای تام سایر»، «ماجراهای هاکلبری فین»، «خاطرات شخصی ژان‌دارک» و ...

 

صدای تضادها

آوانامه با همکاری نشر آموت کتاب صوتی «شاهزاده و گدا» را تولید و منتشر کرده است. کتابی که سرشار از تضادهای طبقات اجتماعی حاکم بر جامعه تحت فرمان تئودورها در انگستان است.

 

بخش‌هایی از این کتاب صوتی را می‌توانید در فایل‌های زیر بشنوید. و با مراجعه به وبسایت یا اپلیکیشن آوانامه از طریق لینک زیر نسخه کامل این کتاب صوتی را دانلود کنید.

 

نمونه اول 

نمونه دوم 

 

نمونه سوم 

سایت فروش

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2021© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو