رمان «همسر ببر» تئا آب‌رت منتشر شد

رمان «همسر ببر» نوشته تئا آب‌رت با ترجمه علي قانع منتشر شد.

قانع در گفت‌وگويي با خبرنگار كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در پاسخ به اين‌كه آيا به صرف پرفروش‌ بودن، به سراغ ترجمه اين اثر رفته است يا خير، اظهار كرد: البته اين موضوع اهميت دارد و براي ناشر وسوسه‌كننده است. هنگامي كه ترجمه اين كتاب چاپ شد، به نقدهايي كه درباره‌ي آن منتشر شده بود، مراجعه كردم و ديدم داستان جذابي دارد و با توجه به اين‌كه نويسنده آن كم‌سن‌و سال بود، كنجكاو و ترغيب شدم اين داستان جذاب را ترجمه كنم. فكر مي‌كنم در فضاي نشر ايران هم كتاب موفقي شود.

او در توضيحي گفت: در آمريكا به اين نويسنده جوان لقب «ماركز عصر حاضر» را داده‌اند و در بخشي از اثرش گاه با آثار گابريل گارسيا ماركز رقابت مي‌كند. اين روايت به سبك رئاليسم جاوديي نوشته شده و راوي‌هاي داستان، يك دختر و پدربزرگ هستند و برخلاف روايت‌هاي رئاليسم جادويي كه راوي آن‌ها فردي عامي است، در «همسر ببر» شخصيت‌ها پزشك هستند و نويسنده به قدري اثرگذار و خلاق اين روايت را پيش برده است كه شخصيت‌هاي داستان همه آن رويدادها را باور مي‌كنند و به تبع آن، اثر براي مخاطب هم باورپذير است.

قانع عنوان كرد: ترجمه كتاب چهار ماه طول كشيد و آن را از زبان انگليسي ترجمه كردم كه به همين زبان هم تأليف شده است. در برخي جاها روايت با واژه‌هاي بومي خاص متعلق به دوران كودكي نويسنده در يوگسلاوي همراه است كه آن‌ها را نيز سعي كردم با دقت و وسواس به فارسي برگردانم.

او در توضيحي درباره تئا آب‌رت گفت: او متولد يوگسلاوي سابق است و 24 سال سن دارد. بعد از مهاجرت به كشورهاي مختلف، سرانجام در آمريكا اقامت مي‌كند و كتاب‌هايش جزو پرفروش‌هاي ايالات متحده است و تاكنون برنده چند جايزه ملي نيز شده است.

رمان «همسر ببر» در 368 صفحه با قيمت 11هزار تومان از سوي نشر آموت به چاپ رسيده و در معرفي داستان آن آمده است: ناتالیا، پزشک جوان در بالکان، پس از مرگ پدربزرگ محبوبش، وارد ماجراهایی می‌شود که سراسر جادوست. در این جست‌وجوها به نسخه قدیمی «کتاب جنگل»‌ می‌رسد که همیشه همراه پدربزرگش بود و طی‌ سال‌های گذشته، بارها داستان‌هایش را برایش خوانده بود؛ داستان مرد فناناپذیر و داستان‌های دیگر. در بین همه آن‌ها داستانی است که پدربزرگش هرگز برایش تعریف نکرده‌ بود؛ داستان ِ افسانه همسر ببر ...

همچنين در معرفي ناشر از اين نويسنده و كتابش عنوان شده است: ماهنامه ادبی نیویورکر، «تئا آب‌رت» را یکی از بهترین نویسندگان زیر 40 سال دانسته و بنیاد ملی کتاب آمریکا نیز او را در لیست بهترین‌های بین پنج تا سی‌وپنج سال قرار داده‌ است. رمان «همسر ببر» جدا از این‌که در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌ تایمز قرار داشته، برنده جایزه اورنج فیکشن 2011 و نامزد نهایی جایزه نشنال بوک آمریکا 2011 شده است.

از علی قانع، نویسنده‌ و مترجم، سال گذشته رمان «اتاق» نوشته «اما دون‌اهو» در نشر آموت منتشر شد و در آینده نزدیک نیز از این مترجم، رمان «دختر پنهان» نوشته «شیلپی سمیه‌گوآدا» در اين انتشارات منتشر می‌شود.

سایت فروش

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2023© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو